Categories: Akcesoria dla psa

Babeszjoza u pieska – jak ją łagodzić, w jaki sposób hamować

Babeszjoza u psa – znaki i dodatkowo okoliczności niedyspozycji, w jaki sposób działać?

Babeszjoza stanowi powszechnie powstającą u psiaków dolegliwością odkleszczową. Skoro więc zdarza nam się wyprowadzać naszego psa na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy znać kiedy zdiagnozować jej sygnały. Prędko rozpoznana babeszjoza jest możliwa do gruntownego uleczenia. Niestety nie leczona może doprowadzić natomiast do śmierci psiaka.

Okoliczności i dodatkowo objawy infekcji

Babeszjoza szkodzi psiakom w każdym wieku, jednak niezmiernie skłonne są psiaki młode, które są poniżej 8-go miesiąca życia. Podniesione niebezpieczeństwo zarażenia się obowiązuje także czworonogów odmian: greyhound plus pitbull. Przypadłość owa nazywana jest także piroplazmozą i grozi swym czworonogim towarzyszom niestety nie jedynie podczas lata. Jeśli temperatura na dworze przekracza 5 stopni Celsjusza, pies może prawdopodobnie zainfekować się babeszjozą. Nagminnie natomiast do zarażeń dochodzi wiosną i wczesną jesienią. Gdy kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi czworonoga i pozostanie w nim dłużej aniżeli dobę, dolegliwość pozostaje przekazana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się rozprzestrzeniać. W trakcie przebiegania tego mechanizmu niejednokrotnie dochodzi do krytycznych stanów zapalnych istotnych narządów. Zachodzi to zatem z walki systemu immunologicznego z pierwotniakiem skutkującym babeszjozę, tudzież z straty czerwonych krwinek. Główne symptomy choroby pojawić się mogą zaledwie po prawie 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, zmiana barwy moczu z żółtego na czerwony. Dodatkowymi przejawami niestety nie leczonej choroby potrafią być takie dylematy jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli nadto dojdzie do powikłań, możemy mieć do czynienia z: schorzeniami oddychania, schorzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydajnością nerek, obrzękiem kończyn, oraz finalnie, niestety ze śmiercią zwierzęcia.
najlepsze legowiska dla psów sprawdź

Ocena

Najskuteczniej zlokalizować babeszjozę poprzez zastosowanie badania krwi. Jeśli w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za przypadłość, możemy posiadać pewność co do wykrycia. W pewnych przykładach pasożyty umieją nie być od razu widoczne i wskazane staje się wzięcie większej ilości próbek krwi plus przeprowadzenie kolejnych badań.

Babeszjoza u pieska: w jaki sposób łagodzić?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie proste. Niestety nie istnieje bowiem poszczególny lek, jaki z prostotą zwalczył tę przypadłość. Usuwanie babeszjozy składa się z dawania antybiotyków, leków przeciw pierwotniakom, tudzież sterydów. Nadarza się też, iż w efekcie utraty czerwonych krwinek obowiązkowa staje się transfuzja krwi. Kurowanie trwa od kilku dni do nawet paru tygodni. Najtrafniejsze rokowania są wówczas, jak infekcja zostanie wykryta jeszcze nim dojdzie do wielkiego ubytku czerwonych krwinek.